<< powrót do bloga Data publikacji: 07.04.2021

Technologia RFID - jak działa oraz gdzie i kiedy warto ją zastosować?

W czasach, kiedy liczy się szybkość i coraz większa efektywność procesów wdrażanych w przedsiębiorstwach, ogromne znaczenie mają rozwiązania, które potrafią ją zapewnić. Jednym z nich jest na pewno technologia RFID (Radio-Frequency Identification), czyli identyfikacja za pomocą fal radiowych. Dzięki tej identyfikacji możliwe jest przesyłanie i odczytywanie danych w odległości nawet kilkunastu metrów. Jak dokładnie działa system RFID? W jakich branżach będzie naprawdę użyteczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego wprowadzeniem do swojej firmy? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania!

Czym jest technologia RFID i jak działa?

RFID to inaczej komunikacja radiowa. Niezbędne dane zapisane są na odpowiednio skonstruowanym chipie, który zostaje umieszczony (np. w formie naklejki) na przedmiocie lub obiekcie, który w dane informacje zostaje wyposażony. Chip przechowuje, ale może również wysyłać dane. Ich identyfikacja i odczyt (np. przy użyciu czytników RFID odbywa się za pomocą fal radiowych. Dzięki temu, w przeciwieństwie
np. do odczytów kodów kreskowych, do jego przeprowadzenia nie jest niezbędny wizualny kontakt. 

Chipy (inaczej nazywane znacznikami RFIF lub tagami RFID) występują w różnych postaciach, np. kart zbliżeniowych, etykiet, czy stalowych linek. Tagi mogą również zostać umieszczone w opaskach na rękę, plastikowych obudowach, brelokach, czy specjalnych znacznikach mocowanych na obiektach.

Przy pomocy takich znaczników można skutecznie przeprowadzać identyfikację różnego rodzaju obiektów, przedmiotów, a nawet osób. Jest to szczególnie istotne przy potrzebie rozpoznawania wyposażenia, środków trwałych, narzędzi pracy, towarów, kontenerów, palet, przesyłek, czy pracowników.


Gdzie najlepiej sprawdzą się rozwiązania RFID?

Technologia RFID w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności. Można spotkać się z jej zastosowaniem w wielu różnych branżach, ale również w codziennym życiu. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się efektywność i usprawnienie procesu identyfikacji. 

Gdzie cieszy się szczególnym uznaniem?

 • Procesy przemysłowe i produkcyjne – automatyzuje procesy, identyfikuje poszczególne etapy i zwiększa efektywność.
 • Logistyka – pozwala nadzorować rotację towarów, dostawy i wysyłki.
 • Budownictwo – m.in. przy kontroli narzędzi
 • Środki trwałe w firmach – zapewnia efektywność procesu inwentaryzacji i kontrolę nad majątkiem rzeczowym przedsiębiorstw
 • Handel – specjalne znaczniki zapewniają ochronę przed kradzieżą
 • Bezpieczeństwo – kontrola nad przepływem osób, zarządzanie systemami parkingowymi, bramkami wejścia i wyjścia

Najważniejsze korzyści z zastosowania technologii RFID

Dlaczego warto zastosować rozwiązania z wykorzystaniem RFID w przedsiębiorstwach?

 • Znacząco przyspieszają one identyfikację obiektów i przedmiotów, ponieważ można przeprowadzać ją z pewnej odległości.
 • Urządzenia do obsługi systemu RFID (czytniki, skanery) są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, co zapewnia wygodę obsługującym je pracownikom.
 • Wszystkie odczytane dane zapisywane są w formie cyfrowej, a zatem wspiera to proces digitalizacji przedsiębiorstw.
 • Szybki odczyt danych oszczędza czas, co przekłada się na lepszą wydajność pracy i jej efektywność.
 • Zapewnia możliwość wprowadzania zmian i edycji danych w zakodowanych już znacznikach RFID, co odróżnia tę technologię np. od systemu kodów kreskowych.

Technologia RFID doceniana jest również za szerokie możliwości zastosowania, trwałość elementów systemu oraz wygodę jego użytkowania. Coraz więcej firm korzysta z tych rozwiązań, starając się zautomatyzować i usprawnić zachodzące w nich procesy.

Zastanawiasz się nad zastosowaniem technologii RFID u siebie w firmie? Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, który Ci to umożliwi? Skontaktuj się z nami, wybierzemy taki, który sprosta Twoim wymaganiom!