<< powrót do bloga Data publikacji: 28.04.2021

RFID w branży motoryzacyjnej – jakie są obowiązujące standardy i części składowe systemów?

Branża automotive to złożone i wieloetapowe procesy planowania, produkcji i montażu, ale też późniejszego nadzoru i kontrolowania ewentualnych awarii i usterek. Skutecznym ułatwieniem w tej sytuacji jest możliwość identyfikacji każdej części, sprawdzania, jak działa i zarządzania ich produkcją i ewentualną wymianą. Rozwiązaniem, które to zapewnia jest wdrożenie systemów RFID do branży automotive. Więcej o technologii i systemach RFID pisaliśmy TUTAJ. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) po konsultacjach z największymi koncernami samochodowymi wprowadziło właśnie zbiór wytycznych, które dokładnie określają sposób i warunki wdrażania technologii RFID do tej branży. O jakich standardach i rodzajach systemów mówi opublikowany niedawno dokument?

Dokument opisuje proces znakowania swoich produktów zgodnie z przedstawionymi w nim wytycznymi. Producenci, którzy chcą działać według nowoczesnych, najlepszych praktyk powinni zaplanować i zrealizować wdrożenie kompleksowego systemu auto ID opartego na identyfikacji RFID na każdym etapie produkcji i montażu. Niekiedy procesy te są rozszerzane i tak np. Mercedes-Benz zalecił swoim dostawcom znakowanie palet i pojemników z częściami odpowiednimi etykietami, aby ułatwić ich identyfikację już na tym etapie.

Co dokładnie zawierają wytyczne VDA?

Wytyczne zostały opracowane w taki sposób, by docelowo umożliwić wprowadzenie tagów RFID do wszystkich części i komponentów, biorących udział w produkcji i montażu pojazdów. Ma to pomóc w łatwej identyfikacji dowolnego elementu i szybkim przekazaniu informacji o nim.

Co wchodzi w skład systemu RFID dla branży motoryzacyjnej?

Oczywiście głównym elementem systemu są znaczniki RFID, ale żeby mógł on poprawnie działać i żeby efektywnie korzystać z jego funkcji potrzebne są również inne części. Jakie?

Dlaczego warto wdrażać technologię RFID w branży automotive?

Projekt wdrożenia systemów RFID do branży motoryzacyjnej ma docelowo przyspieszyć i podnieść efektywność produkcji samochodów oraz pomóc w dokładnej kontroli ewentualnej awaryjności poszczególnych części do pojazdów, zwiększając tym samym ich jakość.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu RFID w swojej firmie? Skontaktuj się z nami i poznaj urządzenia, które posiadamy w swojej ofercie.