Paszport roślin

Czym jest paszport roślin?

Paszport roślin jest dokumentem potwierdzającym, że oferowane do sprzedaży rośliny spełniają obowiązujące na terenie UE wymagania fitosanitarne - zostały skontrolowane i są wolne od organizmów szkodliwych. Z technicznego punktu widzenia, jest to nic innego, jak etykieta do oznaczania roślin, z tą różnicą, że informacje na niej zawarte muszą być zgodne z wzorem unijnym.


Jakie rośliny obejmują nowe przepisy?

Nowe przepisy, które weszły w życie w połowie grudnia ubiegłego roku, odnoszą się do wszystkich „roślin przeznaczonych do sadzenia”, które znajdują się w obrocie na terenie UE lub są wprowadzane na rynki UE, w szczególności:
• drzewa i krzewy, krzewinki, sadzonki, materiał szkółkarski, rośliny w doniczkach lub pojemnikach (np. byliny, rośliny przeznaczone do pomieszczeń)
• bulwy, bulwocebule, cebule, kłącza, korzenie, podkładki, stolony, rozłogi, sadzeniaki ziemniaka, pąki, okulanty, sadzonki, zrazy, szczepy
• nasiona określonych gatunków lub rodzajów.

Rozszerzony obowiązek posiadania paszportów obejmuje rośliny dostarczane przez producentów innym pomiotom (sklepom, centrom ogrodniczym itp.), ale także klientom przy sprzedaży internetowej i telefonicznej. Oznacza to, że osoba sprzedająca przez Internet nawet małe ilości roślin, czy rośliny ze swojego prywatnego parapetu musi zaopatrywać je w paszporty roślin.


Jak powinien wyglądać paszport roślin?


W celu uzyskania szczegółowej oferty dotyczącej:

– drukarek etykiet, np. drukarki Zebra, TSC (w ofercie posiadamy również używane drukarki z pełną gwarancją naszego serwisu)
– etykiet (etykiety foliowe, papierowe, etykiety specjalistyczne, etykiety z predrukowanymi informacjami, etykiety kolorowe) 
– materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do drukowania na etykietach (kalki żywiczne, woskowe, woskowo - żywiczne)       

prosimy o wysłanie wiadomości e-mail >>KLIKNIJ TUTAJ<< lub kontakt telefoniczny z działem handlowym.